در دومین روز از هفته دانشگاه؛ با حضور جمعی از مسوولان وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی؛ داروی یدوفولیک رونمایی می شود

 برای اولین بار با همت و همکاری مشترک متخصصان، محققان و صنایع دارویی قرص یدوفولیک در کشور به تولید انبوه رسید و در  مراسمی روز سه شنبه چهارم خردادماه با حضور جمعی از مسوولان وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی رونمایی می شود.

03 خرداد 1395 بدون نظر
(0 رای‌ها)
 
  • اندازه قلم

 

 ید بعنوان یک عنصر طبیعی مورد نیاز در سلامت جسمی نقش تعیین کننده ای دارد. در دسترس بودن ید  مورد نیاز در دوران بارداری و شیردهی علاوه بر پیشگیری از بروز مشکلات سیستم عصبی در افزایش ضریب هوشی کودکان نقش بسزایی دارد.

 با توجه به افزایش نیاز ضروری زنان باردار و شیرده به دو برابر میزان معمولی و بدلیل اینکه نمک ید دار به تنهایی قادر به تامین این میزان ید نمی‌باشد، لزوم استفاده از مکمل های حاوی ید در دوران بارداری و شیردهی توسط محققان سرشناس داخلی و خارجی از جمله پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، به عنوان پیشگام تحقیقات کمبود ید و تیروئید در منطقه، به اثبات رسیده است. 

پژوهش ها و تحقیقات بین المللی نشان داده است که تجویز قرص حاوی ید در کنار اسید فولیک در دوران بارداری و شیردهی می تواند از ایجاد صدمات احتمالی ناشی از کمبود این دو عنصر در بدن جلوگیری کند.

در همین راستا تولید قرص یدوفولیک با سفارش شرکت دانش بنیان پژوهش کاو آفاق، وابسته به پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متلیولیسم در دستور کار قرار گرفت و مراحل فرمولاسیون این قرص در موسسه دانش بنیان تحقیقاتی و آموزشی نور انجام پذیرفت و  فرآوری آن در مقیاس صنعتی و با کیفیت بالا در شرکت درسا دارو به تولید انبوه رسید.

 با تولید قرص یدوفولیک که حاصل همکاری سه مجموعه بالینی تحقیقاتی و تولیدی می باشد علاوه بر ارتقای سلامت جامعه و جلوگیری از خروج  ارز، گام مهمی در راستای خودکفایی ملی برداشته شده است.

این دارو در مراسمی با حضور دکتر ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دکتر دیناروند معاون غذا و داروی وزارت بهداشت، دکتر علی اصغر پیوندی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دکتر فریدون عزیزی رییس پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم و جمعی دیگر از مدیران و پژوهشگران روز سه شنبه چهارم خردادماه؛ در دومین روز از هفته دانشگاه و همزمان با روز جهانی تیروئید رونمایی می شود.

 این مراسم ازساعت 8 تا 10 صبح در محل پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی واقع در ولنجک، بلوار دانشجو خیابان اعرابی برگزار می شود.

 

آخرین ویرایش در شنبه, 22 خرداد 1395 ساعت 00:21
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

شرکت درسا دارو درسا دارو کوشیده است تا در عرصه تولید محصولات دارویی کشور با ...