مشروح مراسم رونمایی از فرآورده دانش بنیان «یدوفولیک» (1)


مراسم رونمایی از فرآورده دانش بنیان «یدوفولیک» همزمان با روز جهانی تیروئید؛ که با حضور دکتر دیناروند ریاست محترم سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، دکتر پیوندی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر زرقی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر عزیزی رییس پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم، دکتر فروتن عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر ثقفی‌نیا مدیر عامل شرکت دانش بنیان درسا دارو و جمعی از مدیران شرکت‌های دارویی و دانش بنیان و اساتید، متخصصان، صاحبنظران و پژوهشگران حوزه سلامت در روز سه شنبه چهارم خرداد ماه 1395 در تالار پیامبر اعظم (ص) پژوهشکده علوم غدد درون‌ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار گردید.
در ابتدای مراسم آقای دکتر عزیزی رئیس پژوهشکده علوم غدد درون‌ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن بیان توضیحاتی درخصوص عملکرد غده تیروئید و اهمیت آن در زمان بارداری و شیردهی اظهار داشت: کمبود ید در سه ماهه اول بارداری که هورمون‌های تیروئید از جفت ترشح نمی‌شود و هم در سه ماهه دوم و سوم که خود جنین هورمون‌های تیروئید را ترشح می‌کند منجر به بروز مشکلاتی در رشد مغزی جنین می‌شود.

04 خرداد 1395 بدون نظر
(0 رای‌ها)
 
  • اندازه قلم


وی در ادامه گفت: نیاز روزانه افراد معمولی با مصرف 6 گرم نمک یددار که حاوی 150 میکروگرم ید است تامین می‌شود اما این مقدار نمک یددار برای زنان باردار کافی نیست و حدود 2 برابر این میزان نیاز است تا از بروز معضلات در جنین و نوزاد نظیر کاهش ضریب هوشی و بروز گواتر جلوگیری شود.
دکتر عزیزی با اشاره به مطالعات انجام شده که حاکی از این است که پس از 10 سال یدرسانی  IQکودکان افزایش و میزان بروز گواتر کاهش یافت، اظهار داشت: اگر 2 سال قبل از بارداری یدرسانی را انجام دهیم عوارض ناشی از کمبود ید و معضلات آن کم می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود که 3-2 ماه قبل از بارداری، زنان مصرف ید را انجام دهند تا بسیاری از مشکلات رفع شود.
وی افزود: در دوران شیردهی نیز مصرف مکمل ید ضروری است زیرا از طریق شیرمادر ید ضروری نوزاد تامین می‌شود.
رییس پژوهشکده غدد درون‌ریز و متابولیسم دانشگاه توزیع نمک یددار و مصرف مکمل ید (150میکروگرم) در تمام دوران بارداری را ضروری برشمرد و تاکید کرد: در سه ماهه اول بارداری که بسیاری از متخصصان ویتامین‌ها را تجویز نمی‌کنند این میزان ید باید از طریق «یدوفولیک» و در سه ماهه دوم و سوم از طریق مصرف مولتی ویتامین نیاز مادر باردار تامین شود. البته یدرسانی و مصرف مکمل در دوران شیردهی نیز لازم است.
دکتر عزیزی در خاتمه سخنان خود ضمن تقدیر از حمایت‌ها و همکاری مسوولان وزارت بهداشت، شرکت‌های دانش بنیان در مراحل تولید این دارو، اظهار امیدواری کرد با تولید این فرآورده و مصرف آن در پایان امسال شاهد نتایج بسیار خوبی در این راستا باشیم که حتی منجر به صادرات این محصول به سایر کشورها شود.

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

شرکت درسا دارو درسا دارو کوشیده است تا در عرصه تولید محصولات دارویی کشور با ...